Tatile Çıkmadan Akıllı Telefonunuz İçin Gerekli Güvenlik İpuçları Neler?

Tatile Çıkmadan Akıllı Telefonunuz İçin Gerekli Güvenlik İpuçları Neler?

Yorucu bir sezonun ardından tatile mi çıkacaksınız? Uzun zamandır bir tatil mi bekliyorsunuz? Tatil zamanınız gelip çattıysa, bunun için akıllı telefonunuzu hazırlamış olduğunuzdan emin misiniz? Akıllı cihazınızın galerisinin yedeğini alıp boşaltabilir ve tatil için kullanışlı olabilecek bazı harika yeni uygulamaları yükleyebilirsiniz. Ancak, mobil güvenlik önlemlerini sakın aksatmayın. Unutmayın ki tatil sezonu sanal suçluların favori sezonudur. Bunun için kendinizi ve akıllı telefon korumak için mümkün olan tüm adımları atın.

Tatile çıkmadan önce siber saldırganlardan uzak durmak için yapmanız gerekenler:

  1. Akıllı telefonunuzda yüklü olan herhangi bir işletim sisteminin en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun. Güncel olmayan bir sistem sanal suçlular için en önemli avantajdır.
  2. Telefonunuza güçlü bir şifre koyun. Telefonunuzu yanlışlıkla kaçırırsanız veya çalınırsa, iyi bir şifre suçluların telefonunuza ve verilerinize erişmesini engeller.
  3. Akıllı telefonunuz tarafından sağlanan GPS tabanlı cihaz konum servisinden yararlanın. iPhone kullanıcıları Find My iPhone uygulamasını kullanırken, Android kullanıcıları da Android Device Manager veya Find Device seçeneğini kullanabilir. Giriş bilgilerini hatırladığınızdan emin olun, aksi takdirde bu hizmetleri kullanamazsınız. Hem Android hem de iOS tarafından sağlanan özellikler, akıllı telefonun yerini belirlemenize veya üzerinde depolanan tüm bilgileri silip suçluların kullanamamasını sağlayabilirsiniz.
  4. Mümkün olduğunda, özellikle Facebook, Gmail, DropBox gibi uygulamalar için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.
  5. Bluetooth’u kapatın. Çünkü bilgisayar korsanları bu kablosuz teknolojiden yararlanabilir ve akıllı cihazınıza erişebilir.
  6. Mümkünse, ortak WiFi erişim noktalarından kaçının ya da en azından onu kullanmanız gerektiğinde çok dikkatli olmanız gerekir. Siber suçlular, şifreleme eksikliği nedeniyle, bir kamuya açık WiFi bağlantısı kullanırken hangi bilgileri ilettiğinizi veya alabileceğinizi öğrenebilirler. Özellikle kredi kartı bilgilerinizi girmeyi gerektiren banka hesabınıza veya web sitelerine kesinlikle giriş yapmayın.
  7. Mümkün olduğunca genel WiFi kullanmayı planlıyorsanız, bir VPN kullanmanızı öneririz. VPN  , başka bir yerde bulunan yerel ağ ve çıkış düğümü arasında bir veri tüneli oluşturarak başka bir yerde olduğunuz bilgisini verir. Kişisel bir VPN kullanmak verilerinizin şifrelenmesini ve gizlice korunmasını sağlayacaktır. Ancak, güvenilir bir VPN seçmeli veya herkese açık WiFi  noktaları kullanıyorsanız açık hedef olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.
  8. Etkin ve başarılı bir güvenlik firmasından bir anti-spyware veya anti-malware programı yüklemeyi unutmayın. Bununla beraber bilgisayarlar için etkili olan bir antivirüs bazı nedenlerden dolayı mobil güvenliğini önemli bir konu olarak görmüyorlar. Bunu dikkate alın. (PC-mobil etkileşimi)

 İlişkili Sorun

Cep Telefonunuz için Ücretsiz En iyi VPN Uygulaması Hangisi?

Tatile Çıkmadan Akıllı Telefonunuz İçin Gerekli Güvenlik İpuçları Neler?
Kullanıcı Puanı: 4.9 (1 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*