Adli Bilişim Nedir?

Adli Bilişim Nedir?
Adli Bilişim Nedir?
Kullanıcı Puanı: 4.8 (2 votes)

Adli Bilişim, bilişim sistemleri ve üzerinde bulunan depolama ünitelerinin, herhangi bir şuçu işlemede veya yasaklamış bir faaliyette kullanıp kullanmadığını tespit etmek amacıyla yapılan çalışmaların tümüdür. Yerim olarak İmgilizce”Computer Forensic” deyiminden çevrilerek Türkçeye kazandırılmıştır. Temel amacı, dijital veriler ile olay arasındaki bağlantıyı veya fiil ile işlenen veriler ve kullanıcı arasındaki bağlantıyı açığa çıkartmaktır. Delillerin elde edilmesi, saklanması, silinmiş verilerin kurtarılması, analizi, raporlaması ve sunumu aşamalarının tümü adli bilişim sürecindedir. Çalışma alanları genellikle Sabit disk,Flash bellek, CD ve DVD ve benzeri depolama aygıtları olsa da, sistemler üzerindeki incelemeler de dahil olmak üzere bu konuda çok çeşitli ve geniş bir çalışma sahasından söz etmek mümkündür.

Adli Bilişim sürecinde yapılan işlemlerin tümünü genel kabul edilen yöntemlerin kullanılarak yapılması gerekmektedir. Aksi halde, delilin güvenirliğinden şüphe duyulabilir ve kabul edilmeyebilir.

Tarafından Cris ED

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*