Akıllı Telefon Bağımlılığınızı Nasıl Engellersiniz?

“Akıllı telefon bağımlılığı” veya diğer bilimsel ismi olan “Nomofobi” insanların bilinçsizce çektiği bir hastalık adı. Bu hastalık insanların sosyal hayatına ket vuran bir bağımlılık sendromu. Bu sorunun üstesinden nasıl geleceğiz. Bu hastalıktan kurtulmak için kullanabileceğiniz bir takım yöntemler var.

Aslında sorunu gidermenin en önemli birinci yolu, akıllı cihazınızdaki bildirimleri kapatmanız olacaktır. Çünkü her yeni ve farklı bildirim telefonla daha çok uğraşmamıza neden oluyor. Eğer bildirimleri kapatabilirsek (yalnızca e-posta ve mesajlar gibi en önemli uygulamalar hariç) aslında bu bağımlılığı yarıya yarıya azaltmış oluruz. Bunun en önemli adım olduğunu unutmayın.

İkinci adım olarak bilgisayarlarınızı daha çok kullanın. Her işinizi akıllı telefonlarınızla yapmayın. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal siteleri PC’nizden yönetebilirsiniz. Bilgisayarı kullanmak, bağımlılığınızı bir nebze de olsa azaltacaktır.

Üçüncü adım olarak, bazı akıllı uygulamalar kullanmak telefon bağımlılığınızı azaltabilir. Bu sayede günlük kullanımınızı izleyebilir, ne zaman akıllı cihazınızı bırakmanız gerektiğiyle ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.
Uygulamalarımız şunlar:

Moment (iOS):
Moment, iOS
‘tan edinebileceğiniz en kapsamlı akıllı telefon kontrol uygulamasıdır. Telefonunuzu ne kadar kullandığınız, en çok hangi uygulamaları kullandığınız, telefonunuzu kaç kez elinize aldınız gibi işlemler kaydediliyor. Buna ek olarak, uygulama telefon kullanımını en aza indirgemek için bir dizi eğitim egzersiziyle birlikte geliyor. Deneyin ve sonuçtan oldukça memnun kalacaksınız. 
moment-ios

Uygulamayı burandan indirebilirsiniz.


Forest (iOS, Android)
Kullanabileceğiniz başka güzel bir uygulama. Aslında bu uygulama ormandaki tohum misali, eğer iradeli olursanız, tohumun yeşerip ağaç olması gibi siz de akıllı telefon bağımlılığından yavaş yavaş kurtulacaksınız.

Forest

Google Play’den indirmek için tıklayın

App Store’den indirmek için tıklayın.


QualityTime (Android)

Akıllı telefon kullanımınızı azaltmanıza yardımcı olacak başka güzel bir uygulama. QualityTime, akıllı telefonunuzda ve en sevdiğiniz uygulamalarda ne kadar zaman harcadığınız konusunda gerçek zamanlı raporlar izlemenizi ve elde etmenizi sağlayan eğlenceli, görsel açıdan ilgi çekici ve kullanımı kolay bir Android uygulamasıdır. Ayrıca çeşitli uygulamalarda harcanan zamanınızı kaydedebilirsiniz. Ayrıca mola sürelerini yapılandırmanıza da olanak tanıyan oldukça iyi bir uygulama

Google Play’den indirmek için tıklayın

Akıllı Telefon Bağımlılığınızı Nasıl Engellersiniz?
Kullanıcı Puanı: 4.8 (1 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*