AMD Vega Ekran Kartları 2017 Yılında Gelecek !

AMD Vega Ekran Kartları 2017 Yılında Gelecek !
AMD Vega Ekran Kartları 2017 Yılında Gelecek !
Kullanıcı Puanı: 5 (1 votes)

AMD’nin bir sonraki grafik kartı mimarisi Vega, gelecek yıldan itibaren yeni ekran kartlarında kullanılmaya başlanacak.

Polaris mimarili grafik kartlarıyla hayli iddialı olan AMD, yeni çözümlerini bu sene raflara çıkaracak. Polaris sonrasında ise Vega mimarisine geçecek olan şirket, 2017’den itibaren yeni nesil grafik kartlarında bu mimariyi kullanmaya başlayacak. Vega mimarisinin ilk bilgileri de ortaya çıkmaya başladı. GDDR5/GDDR5X bellek teknolojileri, Polaris sonrasında tarihe karışacak ve Vega grafik kartlarıyla birlikte sadece HBM 2 tipindeki bellekler kullanılacak.

Vega mimarisinin Polaris karşısındaki en önemli avantajı IP v9.0 grafik geliştirmesi. 14 nm tabanlı olsa da, Polaris mimarisi Fiji grafik kartlarının yenilenmiş hali olarak varsayılıyor. Ancak, Vega için aynı durum söz konusu değil. Çünkü Polaris mimarisine oranla Vega’da Watt başına 2 kat daha yüksek performans elde edilebilecek.

Tüm bu yeni bilgiler ışığında Polaris mimarisinin aslında bir geçiş süreci olduğunu söyleyebiliriz. Yani yeni nesil AMD grafik kartları, tam performansı Vega mimarisiyle vermeye başlayacak. Vega mimarili kartların gelecek seneden itibaren piyasaya çıkacağını da ekleyelim. Ardından 2018 yılı itibariyle de Navi mimarisini temel alan grafik kartları hazırlanmaya başlanacak.

 amd-vega1
Tarafından Enes ALTUNTAŞ

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*