Android Akıllı Telefonlardaki İşlemci Mimarileri Nasıl Öğrenilir?

Android Akıllı Telefonlardaki İşlemci Mimarileri Nasıl Öğrenilir?

Günümüzün Android telefonlarında kullanılan üç ana CPU mimarisi vardır.  Bunlardan ARM  İngiliz firmasına ait bir mimari. En büyük özelliği, düşük enerji kullanımını sağlaması. Bundan dolayı, pil tüketimi için optimize edildiği için belki de en yaygın olanıdır. ARM64 , daha güçlü bilgi işlem için 64 bit işlemeyi destekleyen orijinal ARM mimarisinin bir sonraki versiyonudur ve daha yeni yeni kullanılmaya başlandı.

Bu mimariler dışında, her iki ARM CPU’sundan biraz daha güçlü olan x86 işlemci mimarisi de var , fakat bu pillerle yeterince uyumlu olmaması, enerji verimliliği için fazla randıman vermemesi pek tercih edilebilir yapmıyor maalesef.
Sahip olduğunuz akıllı cihazınızın işlemci mimarisini, çekirdek sayısını bilmiyorsanız, aşağıda bağlantısını verdiğimiz uygulama ile bulabilirsiniz.

Yalnız aşağıdaki işlemci türlerini bilmeniz önemlidir.

  • ARM : ARMv7 veya armeabi
  • ARM64 : AArch64 veya arm64
  • X86 : x86 veya x86abi

Bu linkten aşağıda görseli verilen uygulamayı indirin.

WhatsApp Image 2017-06-22 at 02.15.10 (2)

Droid Hardware Info uygulamasını indirip çalıştırdıktan sonra, Sistem sekmesine gidin. Burada, CPU Mimarisi ve Komut Setleri görebilirsiniz. Burada cihazınızın işlemci mimarisi türünü öğrenebilirsiniz. Ayrıca Çalışan kısmında çekirdek sayıları da mevcut.

droid hardware

Android Akıllı Telefonlardaki İşlemci Mimarileri Nasıl Öğrenilir?
Kullanıcı Puanı: 4.8 (1 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*