Android Akıllı Telefonunuzun Ekran Yoğunluğu(DPI) Değeri Nasıl Öğrenilir?

24.000 farklı Android cihazın olduğu şu günümüzde, hepsinin farklı donanım bileşenleri de var.  Android telefonlar ve tabletlerdeki farklı görüntü boyutları ve çözünürlükleri en çok da merak edilen özelliklerin başında geliyor.
Bununla beraber Play Store, uygulama indirmek istediğinizde otomatik olarak kendi cihazınız için doğru sürümü sizlere sunar. Fakat bjlinmeyen bir kaynaktan apk yüklediğinizde cihazınızdaki ekran yoğunluğuna uygun olup olmadığını bilemezsiniz. Bu nedenle hangi APK’yi indirmeniz gerektiğini öğrenmek için öncelikle cihazınızın DPI değerini bulmanız gerekir.

Peki sizler sahip olduğunuz bu akıllı cihazların ekran yoğunluğunu, görüntü boyutlarını ve çözünürlüklerini merak etmiyor musunuz. Eğer öyle bir merakınız varsa, basit bir şekilde cihazınızın ekran yoğunluğu(ekranın fiziksel bir alan içinde piksel miktarı) dediğimiz DPI(dot per inch -> inç başına nokta) değerini öğrenebilirsiniz.

Yapmanız Gerekenler;
>> Display Info uygulamasını Google Play Store’dan ücretsiz olarak yükleyin.
display info (2)


>> Yükledikten sonra uygulamayı çalıştırın. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Density kısmında ekranınızın DPI değerini görebilirsiniz.

display info 1


>> Artık cihazınızın DPI değerini öğrendikten sonra Google Play Store dışında başka bir yerde örneğin Apkmirror ya da Amazon Store gibi yerlerde uygulama indirirken mutlaka uygulamanın desteklediği DPI değerlerine de bakın. (Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi.)
dpı


İlişkili Sorun

Cep Telefonlarında DPI Değeri ve İşlemci Türü Nasıl Anlaşılır?
Android Akıllı Telefonlardaki İşlemci Mimarileri Nasıl Öğrenilir?

 

 

Android Akıllı Telefonunuzun Ekran Yoğunluğu(DPI) Değeri Nasıl Öğrenilir?
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*