Android Cihazlarda Para İsteyen Virüsler Nasıl Engellenir ve Nasıl Kaldırılır?

2006 yılının ortalarında popüler hale gelen bu ransomware türü fidye isteyen bu virüsler Windows sisteminden sonra, son zamanlarda Android cihazlara da sızmaya başladı. Bilindiği gibi kişisel bilgisayarlara bulaşan ve kurbanlarından oldukça fazla para alan bu yazılımlar artık akıllı cihazlar içinde oldukça tehlikeli.
android-ransomware
Android cihazlara bulaşan bu virüs, kötü, ahlak dışı sitelere girmek ya da telif haklarıyla korunan dosyaları kullanmak gibi güvenlik kurumlarının adlarını kullanarak para istemekteler. Aslında akıllı cihaz sahipleri kullanıcıların bu nokta da akıllı davranıp hiçbir güvenlik kurumunun bu türden para isteyip, kullanıcılarla iletişim kuramayacağını bilmeliler. Tablet ve cep telefonları için en tehlikeli ve en popüler fidye virüsü(ransomware) Koler Android ransomware virüsüdür.

Koler Android ransomware yazılımı nedir:

PhotoViewer, BaDoink gibi sahte uygulamalar kullanarak yayılırlar.
android-koler-badoink-app (1)

Ya da kısa mesaj spam’i kullanılarak da çoğaltılabilirler. Etkilenen bir mobil cihaz, adres defterindeki tüm kişilere bir SMS mesajı göndererek “fotoğraflarınız ya  da kişisel bilgileriniz kullanılarak bir profil oluşturuldu” Bu siz misiniz denilerek Dropbox sayfasına giden bir bağlantı oluşturuluyor. Sonrasında bu bağlantıyı takip eden Android cihazı kullanıcıları, “PhotoViewer” uygulamasını indirirler.
android-koler-photoviewer12;

Sisteme bulaşan bu Koler Android ransomware virüsü,  “JANDARMA GENEL KOMUTANLIGI – DİKKAT! Telefon guvenlik hususunda asagidaki nedenlerle bloke edilmis.” gibi bir mesaj yollayarak, kullanıcıdan 300$ gibi para talep etmektedir.

Koler Android ransomware virüsünden nasıl kurtuluruz?

Ransomware ile ilgili bildirimlerin kapatılması imkansızdır. Çünkü üçüncü parti haydut uygulamalarından yüklenir. Örneğin:  BaDoink, VideoViewer, VideoPlayer, Network Driver System, Video Render ve PornDroid gibi sahte uygulamalar tarafından Koler ransomware virüsü yüklenir. Bunun için ekran engelleme mesajını ortadan kaldırmak için, hatalı uygulamayı kaldırmanız gerekir.
Uygulamayı kaldırmak için burayı TIKLAYIN ya da aşağıdaki yönergeleri uygulayın..

Android cihazlarınızda istenmeyen uygulamaları kaldırmak için cihazınızı güvenli mod’a almanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gerekenler şunlar;

1. Cihazınızdaki güç düğmesini basılı tutun.

2. Açılan bildirim penceresinde, “Kapat” seçeneğine uzun basın.
android_güvenli mod


3. Sonrasında açılan pencerede, “Tamam“a dokunarak Güvenli Mod‘da önyükleme yapmak istediğinizi onaylayın.

android_güvenli mod2


4. Telefonunuz ya da tabletiniz yeniden başlatıldığında, “Güvenli Mod” filigranını (ekranın alt kısmında) görmelisiniz.Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin, “Uygulamalar” veya “Uygulama yöneticisi” ne hafifçe dokunun.Gereksiz ya telefonunun randımanını etkileyen uygulamaları kaldırabilirsiniz.

NOT: Bazı yeni Android cihazları , yeniden başlatılırken aynı anda ses seviyesini artırma ve azaltma düğmelerini basılı tutarak Güvenli Mod’a geçebilirler.

ÖNEMLİ UYARI:
Android cihazınızı bu ransomware türü virüslerinden korumak için üçüncü parti uygulama yüklemesine izin vermeyin.  Bunun için “Ayarlar” bölümüne gidin, “Güvenlik” seçeneğini seçin , ” Bilinmeyen kaynaklar ” kutu işaretini kaldırın.
android_güvenlikandroid_bilinmeyen kaynaklar

Android Cihazlarda Para İsteyen Virüsler Nasıl Engellenir ve Nasıl Kaldırılır?
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*