Android WiFi Sorunu Çözümü

Android WiFi Sorunu Çözümü
Android WiFi Sorunu Çözümü
Kullanıcı Puanı: 4.4 (1 votes)

Arkadaşlar Tabletinizde veya Akıllı Cep Telefonunuzda Karşılaştğınız Wİ-Fİ Sorunun Çözümü Yazımda .

Android cihazlarda sıkça karşılaşılan bir diğer WiFi problemi de Android cihazınızın internetinin sık sık kesilmesi. Bu problemlerin sebebi Android cihazınızın güç tasarrufu ayarları olabiliyor. Kimi zaman Android cihazlar pil ömrünü uzatabilmek için WiFi bağlantısını telefon veya tabletinizin ekran kilidi aktif olduğunda kapatabiliyor. Bu ayarları şu şekilde değiştirebilirsiniz:

İlk olarak Android cihazınızın Ayarlar bölümüne gidin. Ayarlar bölümü içerisinden Kablosuz ve Ağlar bölümünü bulun ve “Kablosuz” başlığının üzerine dokunun:

android-wifi-sorunu-cozumu-4

 

Açılan pencerede sağ alt köşedeki menü tuşuna dokunarak menüyü açın ve seçenekler arasından “Gelişmiş” seçeneğini seçin:

android-wifi-sorunu-cozumu-5

Gelişmiş ayarlar açıldığında burada”Uykudayken Kablosuz’u açık tut” ayarının Her zaman şeklinde ayarlı olduğundan emin olun. Ayrıca “Kötü bağlantılardan kaçın” seçeneğinin yanındaki onay işaretini kaldırırsanız Android cihazınızın sinyal gücünün düşük olduğu durumlarda bağlantıyı kesmesini engelleyebilirsiniz.

android-wifi-sorunu-cozumu-6

Eğer Android cihazınızda WiFi ağına bağlanabiliyorsanız; fakat internette gezinemiyorsanız bu durum modeminiz ve Android cihazınız arasındaki ayar uyumsuzluklarından kaynaklanıyor olabilir. Kimi zaman Android cihazınız WiFi ağınıza bağlanırken modeminizin desteklediği aralıkta yer alan bir IP numarası seçmeyebiliyor. Android cihazlar varsayılan ayarlarında dinamik IP yapılandırmasına sahipler; yani WiFi ağına bağlanırken otomatik olarak bir IP adresi atıyorlar. Bu adres her bağlanışınızda farklı olabiliyor. Bu yapıdan kaynaklanan problemleri çözmek için kendiniz bir IP numarası belirleyebiliyorsunuz ve böylece statik bir IP kullanarak modeminize bağlanabiliyorsunuz. Modeminizin desteklediği IP aralığını modem ayarlarınızdan görüntüleyebilmeniz mümkün. Android cihazınızdaki IP numarasını değiştirmek için yine az önce anlattığımız gibi Ayarlar bölümünün altından Kablosuz ve Ağlar menüsüne gidin. Bu sayfada yapmamız gereken bağlı olduğumuz WiFi ağının adı üzerinde parmağımızı basılı tutmak:

android-wifi-sorunu-cozumu-7

Karşınıza çıkan kutudan “Ağı Değiştir” seçeneğini seçin:

android-wifi-sorunu-cozumu-8

Bu seçeneği seçtiğinizde açılan pencerede “Gelişmiş seçenekleri göster” seçeneğinin yanındaki kutucuğa onay işareti koyun. Gelişmiş ayarlar açılınca “IP ayarları” bölümünden Statik seçeneğini seçin. Alt taraftaki bölüme tercih edeceğiniz IP numarasını girebilirsiniz. Çoğu zaman sadece bu bölümün sonundaki (resimde yeşil ile altı çizilmiş alan) numarayı değiştirmeniz bile yeterli olabiliyor:

Düşük bir ihtimal de olsa Android bağlantı probleminizin DNS ayarlarınızdan kaynaklanabilme ihtimali var. Bu DNS ayarlarını da yine bu pencere üzerinden değiştirebilirsiniz. Pencereyi aşağıya doğru kaydırdığınızda bu ayarları görüntüleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

Umarız yazımız bağlantı probleminizi çözmenize yardımcı olur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Taglar:
Tarafından Doğan Şen
Bilişim Adamı.Yazılım meraklısı ETİK HACKER

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*