Android Cihazlara Custom Rom Nasıl Yükleriz ?

Android Cihazlara Custom Rom Nasıl Yükleriz ?
Android Cihazlara Custom Rom Nasıl Yükleriz ?
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)

Eğer sizin de bir android cihazınız varsa ve performansından memnun değilseniz ya da farklı arayüzler ve farklı deneyimler elde etmek istiyorsanız,cihazınızın bu bilinmeyen ayarlarını kullanarak onu çok farklı bir android cihaza dönüştürebilirsiniz

Android işletim sistemi açık kaynak kodlu olduğu için geliştiriciler birkaç yöntem ile sistem dosyalarına ulaşıp değişiklikler yapabiliyorlar. Bu değişiklikler neler derseniz aslında Android işletim sisteminde neredeyse herşey değiştirilebilir.  Bir özelliğin görüntüsünden, olmayan bir özelliğin kazandırılmasına kadar. Tüm bu değişikliklerin bir dosyada toplanmasına ise Rom deniyor.

NOT 1: Uyarmakta fayda var. Aşağıda anlatılan işlemler cihaza Root yetkisi kazandıracak ve cihazınızı (varsa) garanti dışı bırakacaktır. Bunları göz önünde bulundurarak işlemlere devam ediniz. Ayrıca cihazınızdaki önemli dosyaları ( Galeri, rehber, mesajlar vs. ) yedeklemenizde fayda var..
Nasıl Custom Rom yükleriz ?

android-app-developer-brain

Öncelikle cihazınıza Root yetkisi kazandırmanız gerekiyor. Bu işlem her cihazda farklılık gösteriyor. Mesela Samsung’larda Odin denilen program vasıtasıyla yapılabiliyor. Nexus’larda ise Nexus ToolKit programı aracığıyla yapılıyor.

Sizde kendi cihazınıza root yetkisi kazandırtan sonra CWM ( Clock Work Mod ) kurmalısınız. Bu mod zaten her Android cihazın içinde bulunmaktadır( Örn. Bilgisayarlardaki Bios gibi ). Bu modu daha gelişmiş yani üzerine işletim sistemi kurabileceğimiz şekilde yüklememiz gerekiyor.

Daha sonra internetten bulduğumuz  dosyalarını telefon hafızasına ya da hafıza kartına atıyoruz (Hafıza kartını öneririm çünkü ileriki işlemlerde wipe yapılacak ve attığımız dosya telefon hafızasından silinebilir). Bu rom
dosyalarını ise şimdilik link veremiyorum ama farklı ve birçok sitede bulabilirsiniz.

android-root-620x465

İndirdiğiniz rom dosyası *.zip uzantılı olup onu zipten çıkarmayınız. Zip’li dosyayı olduğu gibi hafıza kartına atın ve eğer CWM ( Recovery/Kurtarma ) modunu cihaza kurabildiyseniz artık rom kurma  işlemlerine başlayabiliriz.

NOT 2: CWM arayüzünde seçme işlemi genelde HOME TUŞU ile yapılmaktadır.

Adım 1 . Hafıza kartına, indirdiğimiz *.zip uzantılı dosyayı atıyoruz ve cihazı kapatıyoruz.

Adım 2. Cihaz kapalı konumdayken CWM ( Recovery) moduna girmemiz gerekli. Bunun için cihazın SES AÇMA + HOME TUŞU + POWER TUŞU ‘na aynı anda basılı tutup yukarıdaki resimdeki ekran gelinceye kadar bekliyoruz ( Bu işlem bazı cihazlarda farklılık gösterebilir mesela SES TUŞU + POWER TUŞU gibi. Siz kendi cihazınız için olanı öğrenmeniz gerekiyor).

Adım 3. Eğer bu moda girebildiysek yapılacak birkaç işlem kaldı. Önce ses tuşlarını kullanarak “ wipe data/factory reset “ seçeneğine girmeliyiz. Bu seçenek cihazı formatlayacağımız anlamına geliyor ve bunu yapmadan temiz rom kuramayız. Yani muhtemelen cihaz açılsa bile hatalı çalışacaktır. Ancak aynı tabanlı romlarda Wipe yapmamıza gerek yoktur. Aynı tabanlı derken mesela “ Slim Rom “ larını kurarken genelde cihazı wipe etmeye gerek kalmaz.

Adım 4. Wipe işlemini bitirdikten sonra şimdi Rom dosyasını kurabiliriz. Bunun için “ install zip from sdcard “ seçeneğini kullanmamız gerekiyor. Bu seçeneğe girip, hafıza kartında rom dosyasını bulup seçmeliyiz. Ardından rom kendi kendine kurulacaktır.

Bütün işlemler bittiğinde en altta Complete yazısı çıkacaktır. Tebrikler artık cihazınıza istediğiniz romu kurdunuz.

Şimdi cihazınızı yeniden başlatıp yeni bir Android deneyimi yaşayabilirsiniz..

Tarafından Doğan Şen
Bilişim Adamı.Yazılım meraklısı ETİK HACKER

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*