Bilgisayar dünyasında son gelişmeler

Bilgisayar dünyasında son gelişmeler
Kullanıcı Puanı: 2.8 (1 votes)

Donanım dünyasındaki gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Gelin şimdi dikkat çeken ve öne çıkan bazı yeni gelişmelere hep birlikte bir göz atalım.

Super Talent’dan En Hızlı DDR-3 Bellek: 1866MHz

Intel’in yeni nesil 3 serisi yonga seti ailesini pazara sürmesi ile birlikte sektörün tanışmaya başladığı DDR-3 bellekler adeta bellek üreticileri arasındaki rekabeti kızıştırdı. Zira bir süredir gün yüzüne çıkan haberler ışığında bellek dünyasında yaşanan hızlı gelişmeleri ve “hız” düellosunu fark etmemek elde değil.

st1866

 

DDR-3 konusunda özellikle, Super Talent, OCZ ve Kingston arasında yaşanan mücadelede heyecan giderek artıyor. Zira gün geçmiyor ki bir üretici bir diğerinin hazırladığı bellek çözümüne cevap verecek yeni bir model duyurusu yapmasın. OCZ’nin geçtiğimiz günlerde son derece iddialı olarak pazara sunduğu 1800MHz’lik DDR-3 belleklere ilk cevap Super Talent’dan geldi. Özellikle DDR-3 belleklerin sahip olması gereken spesifikasyon ve ana hatların belirlenmesi esnasında bu konuda en önemli otorite olan JEDEC konsorsiyumu ile iş birliği de yapan Amerika merkezli Super Talent, DDR-3 belleklerin kullanıma başlanması ile birlikte adından sıkça söz ettiriyor.

OCZ’nin 1800MHz’lik DDR-3 belleklerine hazırladığı 1866MHz’lik bellekler ile cevap veren Super Talent’ın hız canavarı yeni belleklerinin detaylarına birlikte bakalım. 66MHz’lik frekans farkı ile OCZ’nin en hızlı çözümünü geride bırakan Super Talent’ın PC3-14900 formundaki yeni DDR-3 bellekleri 2x1GB’lık kit olarak hazırlandı. 1866MHz’de ve 1.9v geriliminde 8-8-8-24 gibi zamanlamalar ile çalışan firmanın yeni bellekleri yapılan açıklamaya göre özellikle Asus’un DDR-3 bellek desteğine sahip anakartı olan P5K3 Deluxe ile test edilmiş. Ürün kodu W1866UX2G8 olan ve detaylı bilgilere buradan ulaşabileceğiniz Super Talent’ın 1866MHz’lik yeni DDR-3 bellekleri 625$’lık fiyat etiketi ile satışa sunuluyor.

Firmanın 1866MHz’lik yeni DDR-3 belleklerinin yanı sıra 2007 yılının kalan kısmına yönelik olarak takip edeceği yol haritası da ortaya çıktı. Firmanın takip etmeyi hedeflediği yol haritasına göre, Super Talent bu yıl içerisinde CAS9 zamanlarına sahip olan ve 21333MHz’de çalışan DDR-3 belleklerini de sektöre sunmayı hedefliyor.

AMD’den 89 Watt’lık Athlon64 X2 6000+
Intel’de Yeni Fiyat İndirimleri Yolda
Logitech’den Yeni Revizyon G15 ve G9


AMD’den 89 Watt’lık Athlon64 X2 6000+

Yeni nesil işlemcilerine yönelik olarak geri sayım prosedürünü başlatan AMD, mevcut ürün gamında yer alan işlemcilerine yönelik olarak ta son düzenlemelerini yapıyor. Barcelona ve Phenom işlemcileri öncesinde yaptığı fiyat indirimleri ile tek ve çift çekirdekli Sempron, Athlon64 ve Athlon64 X2 işlemcilerini Intel’in Core 2 serisi işlemcileri karşısında daha rekabetçi konuma getiren firmanın geçtiğimiz Şubat ayında pazara sunduğu ve X2 ailesinin en hızlı üyesi olan 3GHz’lik Athlon64 X2 6000+ modeli için yeni bir güncelleme yapmayı planladığı ortaya çıktı.

89x26

Yapılacak indirim doğrultusunda şu an firmanın en güçlü mobil işlemcilerinden biri olan Core 2 Duo T7700 (2.4GHz, 4MB seviye 2 bellek) işlemcisinin fiyatı, 2 Eylül’de 517$’dan 309$’a düşecek. Yine firmanın önemli mobil işlemcilerinden biri olan Core 2 Duo T7500 (2.2GHz, 4MB seviye 2 bellek) modelinin fiyatı da 306$’dan 236$’a düşecek. 2GHz’de çalışan Core 2 Duo T7300 işlemcisinin fiyatında ise herhangi bir değişiklik olmayacağı ve bu işlemcinin 236$’dan satılmaya devam edeceği ifade ediliyor.

Intel, fiyat indirimlerine ek olarak aynı tarihte Santa Rosa platformu için hazırladığı 800MHz fsb’ye sahip yeni bir mobil işlemcisini de anons edecek. Firmanın hazırladığı yeni işlemcisi Core 2 Duo T7250, 2GHz saat hızına ve 2MB seviye 2 ön belleğe sahip olacak. Bu arada fiyat indirimlerinden mobil Celeron işlemciler de etkilenebilir ama bu konuda henüz ortaya çıkmış net bir detay veya rakam bulunmuyor.

Logitech’den Yeni Revizyon G15 ve G9

Bilgisayar çevre birimleri konusunda hazırladığı kaliteli çözümler ile sektörün önde gelen gelen lider firmalarından biri olan Logitech, oyunuclara yönelik hazırladığı donanımlardan oluşan G serisi ürün gamına iki yeni model ekliyor. Aslına bakılırsa biri yeni revizyon biri ise tamamen yeni 2 oyuncu odaklı donanım diyebiliriz. Firma hayli popüler oyuncu klavyesi G15’i yeniden ele alarak bazı değişiklikler ile yeniden revize etmiş. Öncelikle alt ışıklandırması değişen klavye, mavi yerine turuncu aydınlatma il geliyor. Tasarımında özellikle köşeli hatlarında da daha yumuşak çizgilerin terich edildiği yeni revizyon G15’in LED ekranında da biraz takım değişikliklere gidilmiş. Zira yeni revizyonda kapaklı ekran kullanımını terk eden Logitech, ekran fonksiyonlarını da genişletmiş.

updated-g15 new-g9

Firmanın hazırladığı bir diğer oyuncu odaklı donanım ise hayli popüler ve başarılı olan G5 faresinin yerini alacak olan G9 oldu. Aslına bakılırsa bu farenin gün yüzüne çıkan ilk “casus fotoğraflarını” daha önce yayınlamıştık. Açıkçası G9 özellikle sahip olduğu tasarım anlayışı ile G serisi fare ailesinin diğer üyelerinden ayrılıyor diyebiliriz. Anlaşıldığı üzere, G9 üzerinde DPI seviyesini gösteren 3 adet LED’in yanı sıra fare’nin ağırlık değişim noktası da G5’e göre değiştirilmiş durumda. Bunun yanı sıra Logitech G9’un 3000DPI lazere ve önceden tanımlı 5 farklı ayara sahip olacağı da gelen bilgiler arasında.

Taglar:
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*