Bilinmeyen Uzantıya Sahip Bir Dosyayı Çalıştırma

Bilinmeyen Uzantıya Sahip Bir Dosyayı Çalıştırma

O kadar çok dosya uzantısı var ki şu sanal alemde. Yüzlerce binlerce. Hangi uzantının ne olduğunu çok az biliyoruz. Her gün artarak çıkan bu dosya uzantılarını bilmek artık imkansız hale geldi. Hele ki virüslerle başımız dertte ise bu daha da can sıkıcı bir hale bürünebiliyor. Bu yazımızda farklı bir uzantıya sahip bir dosyayla karşılaştığınızda bu dosyanın ne olacağını size gösterecek bazı sitelerden bahsedeceğiz.


FileInfo
fileinfo fileinfo1

Belli bir uzantı hakkında bilgi toplamanın en basit yollarından biri, web üzerinde aramaya başlamaktır. Fileinfo web sitesini ziyaret edebilir ve belirli bir uzantıyı arayabilir ve tüm bilgileri toplayabilir veya bu siteye ait programı indirip kurduktan sonra dosyaya sağ tıklayarak “Show file information” (Dosya bilgilerini göster)’ı seçin. FileInfo, size bilmediğiniz dosya uzantısı hakkında sadece bilgi vermekle kalmayan, aynı zamanda Windows / Mac / Linux sisteminizdeki bu tür dosyalara erişmek için ihtiyaç duyacağınız uygulamaları da içeren harika bir web sitesidir


OpenWith
openwith

Bilinmeyen dosyalar ile uğraşırken ile size yardım edecek başka büyük web sitesi OpenWith.org .Sahip olduğu büyük bir veritabanı ile muhtemelen aradığınız uzantıyı biliyodurr. OpenWith onun ile birlikte gelen uygulama siz çevrimdışı olduğunuzda bile çalışır.


TrID
adsiz

TrID  yaklaşık 5000 uzantıları olan dev dosya tanım aracıdır. Bu site veya uygulaması dosyayı analiz eder ve o dosya biçimi hakkında gerekli tüm bilgileri ortaya çıkarır.
TrID size çevrimiçi tarama imkanı da sunuyor ; Çevrimiçi ile dosya analiz edildikten sonra size uzantı hakkında daha fazla bilgi için Vikipedi’yi veya diğer herhangi bir güvenli bir bağlantısını sağlar. TrID ile, uzantıları olmayan dosyaları da inceleyebilirsiniz.


Bir medya dosyası hakkında daha fazla bilgi nasıl edinilir?

Eğer bir medya dosyasının codec bilgileri, bit hızı ve dosyanın boyutunu gibi parametreleri bilmek istiyorsanız, Medya Bilgisi’ni deneyebilirsiniz. Bunun için açık kaynak medya oynatıcı olan K-Lite-media-player” medya oynatıcı ile medya bilgisine ulaşabilirsiniz..
media-file-info

Ayrıca medya bilgisi için Universal Viewer, Haihaisoft player gibi programlarda işinize yarayabilir.

Bilinmeyen Uzantıya Sahip Bir Dosyayı Çalıştırma
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*