Cerber Ransomware Virüsü Nasıl Temizlenir?

Cerber Ransomware Virüsü Nedir?

ransomwareCerber, .jpg, .doc, .raw, .avi vb. gibi çeşitli dosya türlerini şifreleyen, sistemlere sızan bir ransomware fidye tipi kötü amaçlı yazılımdır. Cerber, şifrelenmiş her dosyaya .cerber.cerber2 veya .cerber3 uzantısı ekler. Bazen de dosyalara .ba99, .98a0, .a37b, .a563 gibi uzantılarda ekleyebiliyor.
Bilindiği gibi bu ransomware tipi bir virüs olduğundan, dosyaların şifresini çözmek için bir para talebinde bulunur. Bu tip durumlarda para ödemesini geciktirirseniz, mağdura iki katı para cezası kesiyorlar.
Cerber virüsü yemiş dosyaların görüntüsü:
cerber-ransomware

Bu virüs, e-postalara gönderilmiş spam mailleriyle bulaşıyor. Bu maillere eklenmiş olan .WSF ve .DOC belgeleri açıldığı anda virüs yayılmaya başlıyor. AMAN DİKKATLİ OLUN.


Fidye ödeme talimatların yer aldığı Cerber ransomware web sitesinin bir ekran görüntüsü:
cerber-website

Bu viüsten nasıl kurtuluruz?
Eğer virüs yeni bulaşmış ise hemen sistem geri yükleme yapın. Belki bu sayede virüsün etkilerinden kurtulmuş olursunuz. Ama eğer geç kalmışsanız aşağıdaki programı indirin ve sisteminizi taratın. Umarız bu virüsten kurtulmuş olursunuz.

Cerber ransomware kurtulmak içinReimageRepair programını indir
kaynak: pcrisk.com

Cerber Ransomware Virüsü Nasıl Temizlenir?
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*