Dikkat: Judy Zararlı Yazılımları Android Cihazınıza Bulaşmış Olabilir?

Milyonlarca Android cihazı, bir Koreli şirket tarafından geliştirilen uygulamalarda bulunan yeni bir otomatik tıklama ile Google reklamları açan Judy adlı zararlı bir uygulamanın saldırısına uğradı.

Geçtiğimiz hafta güvenlik şirketi olan Check Point tarafından keşfedilen, “Judy” olarak adlandırılan bu kötü amaçlı yazılım, bir Koreli şirket tarafından geliştirilen, yemek ve moda oyunları tarzı 41 uygulamada tespit edildi. Google Play‘den yüklenen bu uygulamalar, indirildikten sonra bünyesindeki diğer zararlı malware(Judy) indirmek için Google dışındaki başka bir sunucuyu kullanması, Google Play‘de güvenlik tarama kontrollerini geçmesini sağladı. Bu sayede 36 milyondan fazla cihaza yüklenen bu kod, daha sonra saldırıya uğrayan cihazda gelir üretmesi için Google reklamlarını tıklatmasını sağlıyor. Neyse ki Google haberdar edildi ve uygulamalar Google Play Store’den kaldırıldı.

Ayrıca bu uygulamalar, 4 ile 18 milyon arasında bir indirime sahip Bu, malware’in toplam yayılma miktarı 8.5 ila 36.5 milyon arasında değişebilir ve bu uygulamalar birkaç  yıldır mevcut  olduğundan, kodun uygulamalar içinde ne kadar zamandır mevcut olduğu belirsiz şu an. Bundan dolayı etkilenen cihaz sayısı çok fazla olabilir. Aşağıda bir örneği verilen uygulamayı ya da onun başka bir türünü kullanıyorsanız zaman kaybetmeden cihazınızdan kaldırın.
judy malware


 

İlişkili Sorunlar

Android İçin En Güvenilir Antivirüs ve Mobil Güvenlik Uygulaması
Falseguide Malware Yazılımı, Google Play Aracılığıyla Milyonlarca Android Kullanıcısını Olumsuz Etkiliyor.
Virüse Bulaşmamak İçin Google Play Store’de Uygulama İndirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler.

 

Dikkat: Judy Zararlı Yazılımları Android Cihazınıza Bulaşmış Olabilir?
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*