E-Tab 5 Güncelleme Sorununu Giderme ve Orijinal yazılım Yükleme

Bu eğitim öğretim yılı içinde dağıtılan E-Tab 5 model tablet bilgisayarlar  bir süre önce güncelleme aldı. Özellikle öğretmen bilgisayarlarının büyük bir bölümü, güncellemeden sonra açılmama ve sürekli yeniden başlama problemleri ile karşı karşıya kaldı. Güncelleme ile yüklenen yazılımda bulunan bir hata nedeniyle ortaya çıkan bir durum. Bu durumu gidermek için sorunsuz yazılımı kendimiz yüklemek zorundayız. Bir diğer seçenek de tableti yazılım güncelleme talebiyle servise göndermek. Ama gerek evrak, kargo vb. işlemlerle uğraşmamak, gerek de öğretmeni tabletsiz bırakmamak için aşağıda anlatacağım yöntemi kullanmak daha mantıklı.

E-Tab 5 Güncelleme Sorunu Nasıl Giderilir?

Öncelikle tableti kapalı konuma getirmemiz gerekiyor. Bazı durumlarda tablet sürekli yeniden başlamakta ve kapatılamamakta. Bu durumda tabletin güç, ses açma ve ses kapatma tuşlarının hepsine birden basılı tutarak kapatabiliriz. Bu da çalışmazsa şarjı bitene kadar beklememiz gerekiyor. Kapandıktan sonra bir süre şarjda bekleterek ve şarj seviyesinden emin olarak işleme başlayabiliriz.

Öncelikle aşağıdaki linklerden bize uygun olan yazılımı indiriyoruz. Şuan için problem öğretmen tabletlerinde olduğu için ilk linki kullanıyoruz.

E-Tab 5  Öğretmen Tablet Yazılımı İndir

E-Tab 5 Öğrenci Tablet Yazılımı İndir

İndirdiğimiz “ogretmen.exe” dosyasına çift tıklayarak bilgisayarımıza kuruyoruz. Eğer kurulum esnasında sürücü yükleme uyarısı verirse aşağıdaki resimde görünen seçeneği seçerek ilerliyoruz.

Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki ekran gelmeli. Ayrıca masaüstüne de “öğretmen” isimli bir kısayol oluşmuş olmalı. Başka tabletler için programı bu kısayol aracılığıyla başlatacağız.

 

Açılır listede “download only” seçili iken donwload butonuna basıyoruz ve bundan sonra tabletimizi USB kablo aracılığıyla bilgisayarımıza bağlıyoruz.

Not: Yaptığım denemelerde herhangi bir problemle karşılaşmadım ama bazı tabletlerde seri no silinme durumu olduğu söylenmekte. Yukarıdaki resimde en altta bulunan “usr data” bölümünün tikini kaldırırsanız daha garanti olur.

İşlem tamamlandığında aşağıdaki gibi bir onay işareti gelmeli. Onay işareti geldiyse işlemimiz doğru şekilde tamamlanmıştır. Tabletimiz kullanıma hazır.

Not: Eğer download butonuna bastığımızda bir hareketlilik olmuyorsa, tabletin açma tuşuna basabilirsiniz. Bazen bu tarz problemler olabiliyor. Buradaki püf nokta, programın tableti algılaması. Bazen kullandığınız kablo dahi bu algılamaya engel olabilir.

E-tab 5 için usb driver indirmek için tıklayın.

Eğer bu driver da işinize yaramazsa her türlü driver’ı bulmanıza yarayan Driver Solution Pack uygulamasını tavsiye ederim. Online olarak driver taraması da yapabiliyor. Gelen sayfadan çevrimiçi indir diyerek online driver taraması yaptırabilirsiniz.

Driver Solution Pack

Kaynak: bilisimmeraki.com

E-Tab 5 Güncelleme Sorununu Giderme ve Orijinal yazılım Yükleme
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*