Ethical Hacking Yöntemleri

Ethical Hacking Yöntemleri
Ethical Hacking Yöntemleri
Kullanıcı Puanı: 5 (1 votes)

Ethical Hacker(EH)’lar, kötü amaçlı olan siyah şapkalı hackerlerin kullandıkları yöntemlerle hemen hemen aynı yöntemleri kullanıyor diyebiliriz. Vereceğim yöntemler esnasında, hedef olan sisteme zararlı bir saldırı yapıyormuş gibi düşünülür ve hareket edilir.

Başlıca Yöntemlerin bazıları şunlardır:

  1. Remote Network: Ethical Hacking’ in sisteme internet üzerinden erişip özellikle bilgisayar sistemlerinin dışarıya açılan bölümlerinde yer alan güvenlik duvarı, firewall ve yönlendirici gibi açıklarının tespit edildiği yöntemdir.
  1. Remote Dial-Up Network: Etihcal Hacking’ in sistemlere dial-up modemler üzerinden eriştiği yöntemlerdir.
  1. Local Network: Aynı fiziksel ağ üzerinde bulunan bir kullanıcının, yetkisi bulunmayan yerlere girmeye çalışma işlemidir.
  1. Stolen Equipment: Bu yöntemde ise bir kullanıcının verilerinin çalındığı düşünülerek bu tür verilere ulaşan kişilerin kaynak üzerinde, yer alan şifre, kullanıcı adı, kripto ve güvenlik ayarları yöntemleri gibi birçok bilgiye sahip olunur.
  1. Social Enginneering: Sosyal mühendislik bir kişi ile yüz yüze ya da telefon ile konuşarak iletişim kurulan güvenlik engellerini atlatmayı hedefleyen bir yöntemdir. Bu yöntem ile Şifre, Doğum Tarihi, Kredi Kartı, Kullanıcı adı ve daha birçok hassas bilgi alınabilir. Bu yöntemde insanlar ile iletişim çok önemlidir.
  1. Physical Entry: Hedef sistemde fiziksel erişim imkanı sağlayarak gerçekleşen bir saldırı türüdür. Bu saldırı türü ile key logger, trojen, virüs gibi zararlı birçok yazılım doğrudan hedef kişinin/kurumun sistemine yerleştirilebilir
Tarafından Cris ED

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*