Hacker Kimdir?

Hacker Kimdir?
Hacker Kimdir?
Kullanıcı Puanı: 5 (1 votes)

Hacker kelimesi bilgisayar dünyasında birçok kişi için, bilgisayar sistemlerini kıran, kötü amaçlı ve yıkıcı kişi çağrışımı yaptırsa da, böyle bir tanımın yetersiz veya yanlış olmaktadır. Sadece başka birine ait bilgisayar sistemini kırmaya yönelik olarak zarar verici çalılma yapan bu tür kişiler için “Cracker” deyimi daha uygundur. Genel anlamda hacker, bilgisayar teknolojileri alanında son derece yetenekli, ileri seviyede yazılım geliştirme konusunda sıra dışı yaratıcı zekaya sahip kişi olarak tanımlanabilir.

Hacker kelimesi diğer birçok yabancı dilde olduğu gibi, Türkçe’ye de değişmeden girmiştir. Hackee tanımının yapılmasında yaşanan kavram kargaşası kelimenin dile geçişinde de aynı şekilde devam etmektedir. Bu yüzden birçok alanda hacker ifadesi çok genel anlamda kullanılmakla birlikte, hacker türevleri de günümüzde ayırt edici deyim ve faaliyet tanımı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tarafından Cris ED

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*