İntel İ7 4770K İnceleme

İntel İ7 4770K İnceleme
İntel İ7 4770K İnceleme
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)

Merhaba ben Enes Altuntaş.

Bu yazımda İntel’in Haswell mimarisine sahip en yüksek performanslı masaüstü işlemcilerinden biri olan i7 4770K yı inceliyorum.

Benimde kullanmakta olduğum İntel’in yüksek performanslı işlemcisinin detaylarını masaya yatırıyoruz.

Genel olarak teknik özelliklerine yakın baktığımza en göze çarpan özellik transistör sayısının artması ve transistörlerin kapladığı alanın 22nm e düşürülmesi.

Bu transistör sayısının artışından doğacak performans ve göze çarpan sıcaklık düşüşü işlemcinin performansını doğrudan etkiliyor.

Bir diğer özellik ise soket yapısı.

Soket yapısı LGA1150 ile 1150 pin lik soket olarak konumlandırılmış. Bacak sayısının bir önceki jenerasyona göre azaldığını ama performans olarak ciddi derecede artış sağlandığını görmekteyiz.

Chipset olarak B8 VE H8 chipsetleri ve daha sonraki chipsetler desteklenmekte.

Grafik birimi olarak entegre HD4600 grapichs gpu su bulunmakta. Bu gpu ile AAA dediğimiz devasa grafikli oyunları bile en düşük ayarlarda 25 ile 33 Fps arasında bir değerlerde çalıştırabilmemiz mümkün, lakin gpu daha çok adobe gibi grafik ile uğraşan kişiler tarafından kullanılabilir.

İşlemcinin içinde fiziksel olarak 4 adet çekirdek bulunmakta. Her 4 çekirdeğin içinde 8 adet iş parçacığı olduğunu görüyoruz. Toplam olarak 4 Adet fiziksel 4 Adet sanal çekirdek bulunmakta. Çekirdekler 3.5Ghz de standart olarak çalışmakta. TurboBoost 2.0 teknolojisi devreye girdiğinde ise çekirdeklerin hızı otomatik olarak 3.9Ghz e yükselmekte.

8MB akıllı önbelleği bulunan işlemcinin L1 cache’i 256kb L2 cache’i ise 8MB olarak görülmekte.

Çift kanal bellek kontrolcüsü bulunan işlemcinin 1600Mhz bellekler ile tam performans çalışacağı aşina.

84Watt TDP değeri bulunan işlemci güç tüketimi konusunda ise rakibi AMD tarafında birazdaha önde olduğu görülmekte.

İntelin piyasaya sürdüğü bu işlemci ile rakibi AMD karşısında önemli bir yol katetmiş, ve AMD yi ciddi bir fark ile geride bırakmıştı.

Genel olarak işlemcinin şuanki fiyatının 1.100 lira civarı olduğunu görmekteyiz. Bu segmentteki bir işlemci için fiyatı gayet uygun.

Ben Enes Altuntaş, Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

387259-intel-core-i7-4770k

Tarafından Enes ALTUNTAŞ

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*