LCD Monitörün Çalıştırılması ve Ayarlanması Nasıl Yapılır?

LCD Monitörün Çalıştırılması ve Ayarlanması Nasıl Yapılır?

LCD monitörlerin uygun bir Şekilde çalıştırılması için ilk önce monitör bağlantısının yapılması gerekmektedir. Monitör bağlantısı üç şekilde yapılır. Eğer ekran kartı destekliyorsa ve bağlantı noktası bulunuyorsa görüntü sinyalleri dijital olarak bilgisayardan alınabilir. Dijital olarak alınan görüntü, normal analog görüntüye göre daha sağlıklı sonuç vermektedir. Dijital görüntü DVI ya da HDMI ara birimi aracılığıyla gerçekleştirilir. Eğer DVI veya HDMI portu bulunmuyorsa analog sinyal için normal RGB monitör konnektörü kullanılır. Daha sonra AC şebeke kablosu elektrik prizine bağlanır.
monitor_baglantilari
Eğer monitör kablosu düzgün takılmamışsa monitör “ no signal-sinyal yok” uyarısı verebilir. Monitör güç kablosu doğru takılıp açma kapama butonuna basıldığında yeşil bir led yanarak monitörün çalışır durumda olduğu belirtilir.

CRT monitörlerde olduğu gibi monitörü çalıştırdıktan ve bilgisayar işletim sistemini açtıktan sonra uygun yatay düşey ve renk ayarlamalarının yapılması gerekebilir. LCD monitörler için en uygun çözünürlük ayarlaması kullanım kitapçıklarında belirtilmektedir. Uygun olmayan çözünürlük ayarlamasında harflerin ve ikonların hafifçe bulandığı görülür.
Desteklenmeyen yüksek çözünürlükler, her monitörde olduğu gibi LCD monitörde de gösterilemez. Her LCD monitörün tuĢ takımı konsolu kullanılarak görüntü ayarlamaları yapılmaktadır. Burada esas bilinmesi gereken ayar simgelerinin tüm monitörlerde standart olmasıdır. Ayarlamaların nasıl yapılacağı monitör kullanım kitapçığında açıkça belirtilmektedir.

Bazı LCD monitörlerin TV olarak kullanılabilmesi için video, S-Video ve tuner girişleri bulunmaktadır. Bu girişler kullanılarak video, kamera uydu alıcısı gibi cihazlardan
görüntü aktarımı gerçekleştirilebilir.

LCD Monitörün Çalıştırılması ve Ayarlanması Nasıl Yapılır?
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*