Md 5 Nedir Ne İşe Yarar

Md 5 Nedir Ne İşe Yarar
Md 5 Nedir Ne İşe Yarar
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)

Md 5 nedir ?

MD5 (Message-Digest 5), veri bütünlüğünü test etmek için kullanılan, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden Ron Rivest tarafından 1991 yılında geliştirilmiş bir kriptografik özet (tek yönlü şifreleme) algoritmasıdır. Girdi verinin boyutundan bağımsız olarak 128 bitlik hexadecimal karakterde özetler üretir.

MD5’deki her girdinin benzersiz olması mümkün değildir, çünkü üretilen “özet” sonuç olarak 128 bittir, ancak MD5’le şifrelenebilecek bilgiler sonsuza gider.

MD5 girdilerinin çözümlenmesi teorik olarak imkânsızdır. Fakat bazı MD5 veritabanları sayesinde brute force yöntemiyle 16 karaktere kadar çeviri yapılabilmektedir. Bu veritabanları sizin girdinizi önceden oluşturulmuş binlerce veri girdisinde tarayarak bulduğu sonucu size verir. MD5 formatında saklanan şifrelerin çözümlenmesi bu yöntemle mümkün olmaktadır.

Aynı işlevi sunan algoritmalara örnek olarak SHA-1 ve RIPEMD-160 verilebilir.

Anlamayanlar için :)

Md5 şifrelerinizi uzatan ve saklayan bir sistemdir örnek olarak bir md5: 80feb6c4c4ace82105bd932bbd820904 aslında burada bilisimsorunlari.com yazıyor :) haydi birde md5 imizi kıralım

:) aslında o kadar uzun olan bir yazıdan bakın ne çıktı :)

Google da md5 oluşturucu yazarsanız md5 siteleri bulabilirsiniz :)

Okuduğunuz için teşekkür ederim :)

Tarafından Burak RAŞİT

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*