MEB FATİH AKILLI TAHTA (ETKİLEŞİMLİ TAHTA) DOKUNMATİK KALİBRASYON AYARI NASIL YAPILIR ?

MEB FATİH AKILLI TAHTA (ETKİLEŞİMLİ TAHTA) DOKUNMATİK KALİBRASYON AYARI NASIL YAPILIR ?
MEB FATİH AKILLI TAHTA (ETKİLEŞİMLİ TAHTA) DOKUNMATİK KALİBRASYON AYARI NASIL YAPILIR ?
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)

Kalibrasyon Ayarı Nedir? Ne İşe Yarar?

Fatih projesi ile gelen etkileşimli tahtalarda dokunmak istediğiniz yüzey ile tahta üzerinde etki ettiğiniz yüzey arasında farklılık olduğunda tahtanın kalibrasyonu bozulmuştur. Yani dokunmatik yüzey ile algılayıcı yüzey arasında uyumsuzluk sorunu oluşmuş demektir.

Fatih projesi kapsamında dağıtılan etkileşimli tahtalarda zamanla kalibrasyon sorunu yaşanmaktadır. Bugün bu sorunla ilgili çözümleri anlatmaya çalışacağım.

Gerek yüklediğiniz programlar sebebiyle gerekse kullanımdan kaynaklanan sorunlar sebebiyle tahtada kalibrasyon sorunu oluşabiliyor. Örneğin bir türlü dokunduğunuz yere etki edemiyorsunuz. En basitinden herhangi bir pencere açıldığından onu kapatmak çok zor oluyor.

Peki etkileşimli tahtanın ya da diğer yanlış olan tabirle akıllı tahtanın kalibrasyonu nasıl yapılır.

Fatih projesi akıllı tahta kalibrasyonu

Masaüstünde bulunan optic touch device simgesine çift tıklayarak etkileşimli tahta kalibrasyon ayarı programını çalıştırıyoruz.

IMG_20151117_103958

Kalibrasyon programı çalıştıktan sonra kalibrasyona geçmek için en üstte bulunan kalibre et düğmesine tıklıyoruz ve kalibrasyonu başlatıyoruz.

IMG_20151117_104008

Şimdi ekrana kırmızı kutucuklar gelecek bu kutucukların içine 1-2 saniye boyunca parmağımızı basılı tutarak sırayla ilerliyoruz ve hepsini bu şekilde tamamlıyoruz.

IMG_20151117_104021

Bütün hepsi tamamlandıktan sonra bir tane daha kırmızı kutucuk çıkmaktadır. Bu kutucukta da basılı tutarak yine devam ediyoruz. Burada bazı tahtalarda kırmızı kutucuğu kaybetmek oldukça zor olabiliyor pes etmeyelim bir şekilde kayboluyor.

IMG_20151117_104113

Tüm kutucuklar ortadan kaybolduktan sonra sol üst köşeden başlamak kaydıyla 4 tane yuvarlak çıkacak ve bu yuvarlakların üstünde 3-5 saniye basılı tutmanız gerekecek.

IMG_20151117_104126

Bu işlem de tamamlandıktan sonra 10 saniye kadar bekliyoruz ve tahtamızın kalibrasyonu tamamlanıyor.

IMG_20151117_104136

Tamam diyerek kalibrasyonu tamamlayabilirsiniz.

IMG_20151117_104142

 

Ve Akıllı tahtamız kalibre edilmiştir.

Tarafından Doğan Şen
Bilişim Adamı.Yazılım meraklısı ETİK HACKER

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*