Mobil Cihazlarınızı Mühürleyin…

Android ve iOS cihazlarınızdaki önemli bilgileri korumanın tek yolu bu cihazlarınızı şifrelemekten geçer. Aksi takdirde kötü niyetli şahıslar bilgilerinize ulaşıp başınızı ağrıtabilirler. Bunu için dikkatli olmanız gerekir. Apple cihazı olanlar şifreleme konusunda daha avantajlılar. Çünkü bu cihazın üretici firması her ürününde şifreleme fabrika çıkışı olarak bulunmakta.FBI bir teröristin iPhone’sini kırmaya çalıştığında bunda çok zorlandığı bilinmekte.Çünkü iyi bir şifreleme(sadece dört haneli sayılardan oluşmayan uzun ve komplike bir karakter dizisinden oluşan şifre) her zaman güvenlik için en önemli unsurlardan biridir.

iPhone cihazınızı şifrelemek için yapmanız gerekenler;

‘Ayarlar>>Touch ID & Şifre >>Şifreyi değiştir’ kısmına girip buradan ‘Şifre ayarları‘ kısmına girin.’Ayrık alfanümerik şifre‘ seçeneğini seçtiğiniz anda FBI’ın bile bile telefonunuza erişimi on yılları alacaktır. Yalnız eğer yedekleriniz yerel bilgisayarınızda(kendi PC’niz) değilde iCloud‘da yer alıyorsa bilgileriniz Apple sunucularından istemediğiniz kişilerin eline geçebilir. iCloud‘da yer alan bilgilerinizin yedeklerini(eğer tutmuşsanız) silmek için ise; ‘Ayarlar>>iCloud>>Geçmiş>>Geçmişi düzenle>>Yedekle>>Yedekleri sil’ seçeneğini seçin.

eksorun
>>Android ve iOS İçin Temizlik Araçları


Android cihazınızı şifrelemek için yapmanız gerekenler;

Android telefonlarda kriptolama seçeneğini aktif etmek için şu yolu izleyin; Ayarlar | Güvenlik kısmından ‘Telefonu şifrele’ seçeneğini seçin.

NOT: Hem Android hem de iOS cihazlarınızda eğer şifreyi unutursanız tekrar cihazı kullanmak için cihazınızın fabrika ayarlarına dönmenizden başka seçeneğiniz yok.Bununla beraber bütün bilgilerinizde kaybolmuş olacak.Bunun için çok dikkatli olmanız gerekiyor.


 

eksorunlar
>> Android Akıllı Cep Telefon Kullanıcıları için Vazgeçilmez Güvenlik Uygulamaları
>
Android Cihazlarınız İçin En İyi 4 Antivirüs Uygulaması

 

Mobil Cihazlarınızı Mühürleyin…
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*