NFC Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Kullanılır?

NFC Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Kullanılır?
NFC Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Kullanılır?
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)

Eğer son yıllarda üst segment telefonların teknik özelliklerine baktıysanız, NFC özelliğini muhakkak daha önce görmüşsünüzdür. Aslında eski bir teknoloji olan NFC ancak son yıllarda hayatımıza girdi. Peki nedir bu teknoloji? Nasıl çalışır ve hangi işlemleri yapmamızı mümkün kılar? Kablosuz ağ veya Bleutooth teknolojisinden farkı nedir? Gelin hep beraber inceleyelim.

NFC
NFC
, artık çoğu telefonda bulunan bir teknoloji. Ülkemizde henüz ödeme sistemi olarak kullanılmasa da, Apple’ın yeni iPhone 6’sının bir NFC yongasıyla ve Apple Pay ödeme sistemiyle gelmesi, NFC destekli telefonlarının sayısının önemli ölçüde artması anlamına geliyor.

Bazı etiketleri (Aşağıdaki resimdeki gibi) ve küçük vericilere sahip cihazları kapsayan pasif NFC cihazları, diğer cihazlara kendine ait bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan veri gönderebiliyor. Fakat diğer cihazlardan gelen herhangi bir veriyi işleyemiyorlar ve başka bir pasif NFC cihazıyla bağlantı kuramıyorlar.Tabi burada “cihaz” olarak bahsettiğimiz şey basit bir etiket de olabilir. Örneğin bir dergiye reklam amacıyla yerleştirilmiş bir etiket telefonunuzu yaklaştırdığınızda sizi o ürünün direkt internet sayfasına yönlendirme görevini yürütebilir.
SmartTags

NFC nasıl çalışıyor?

NFC’nin temelinde bizi bilgisayarımıza veya bankaya tanıtmak var. NFC, basit bir teknolojiden faydalanıyor. Çok kısa bir menzile sahip NFC, birkaç santimetre uzaklıktaki iki cihaz arasında küçük miktarda veri transferi gerçekleştirebiliyor.  Tıpkı Bluetooth, WiFi ve diğer kablosuz bağlantılarda olduğu gibi NFC teknolojisi de radyo dalgaları üzerinden veri gönderme yöntemiyle çalışıyor. Bluetooth’un aksine NFC’de eşleştirme kodu girmek gibi bir şey yok. Dahası güç tüketimi çok az olduğundan, NFC etiketleri pile ihtiyaç duymuyorlar.Aslında Yakın Alan İletişimi kablosuz veri transferi standartlarından biri olarak geçiyor ve bu özelliği barındıran cihazların, sorunsuz ve düzgün çalışabilmesi için standartlar dahilinde bir takım özelliklere sahip olması gerekiyor. NFC’ de kullanılan teknoloji eski RFID “Radio-frequency identification” (radyo frekansı tanımlama) fikrine dayanıyor. Yani veri transferi elektromanyetik indüklemeyle yapılıyor. (Manyetik alan altına giren kapalı devrelerde bir akım oluşuyor ve oluşan bu akımla radyo dalgaları yayılabiliyor. Manyetik alan yardımıyla kapalı devreden akım geçirme işlemine indükleme deniliyor)

Bleutooth’la karşılaştırma

Bluetooth teknolojisinin yıllardır süregelen yaygınlığını düşünerek NFC’nin gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat ortada bazı durumlarda NFC’ye büyük avantajlar sağlayan ciddi teknolojik farklılıklar bulunmakta.

NFC’nin lehine olan en büyük tartışmalardan birisi Bluetooth teknolojisine nazaran ihtiyaç duyulan enerjinin düşüklüğü (hatta düşük enerjili Bluetooth olara bilinen Bluetooth 4.0’dan bile daha düşük). E tabi bu özelliği NFC’yi pasif cihazlar için mükemmel kılıyor. Özellikle reklam için kullanılanlarda. Çünkü ekstradan güç kaynağına ihtiyaç duymuyor.

Tabi ki sistemin düşük güçle çalışmasının bir dezavantajı da var: menzil. NFC cihazları yaklaşık 10 santim menzile sahipken, Bluetooth cihazları 10 metre ve üzerindeki mesafelerden dahi veri transferi yapabiliyor. Düşük güçle çalışmanın başka bir dezavantajı da hız. Bluetooth 2.1’in 2.1 Mbit/s ve düşük enerjili Bluetooth’un 1 Mbit/s transfer hızları dikkate alındığında NFC’deki maksimum değer 424 kbit/s epey bir yavaş kalıyor.

Hangi telefonlarda NFC var?
NFC, Android’li telefon üreticileri tarafından uzun süredir desteklendiğinden, NFC destekli cihaz sayısı oldukça fazla. Google Nexus 6 gibi amiral gemisi telefonlar ve Samsung, HTC, Motorola, Nokia, LG, BlackBerry gibi firmaların orta seviye telefonları, NFC’ye sahipler. BlackBerry’de bulunan BlackBerry Tag özelliği, BlackBerry 7.1 OS’u kullanarak kişi bilgisi, belge, URL, fotoğraf ve diğer çoklu ortam içeriklerini cihazınızı bir BlackBerry telefonuna dokundurarak paylaşmanıza izin veriyor.

Windows Phone 8 işletim sistemi, Apple’ın en yeni iPhone 6 ve iPhone 6 Plus telefonları, NFC işlevini destekliyorlar. Apple’ın NFC desteğinin Apple Pay ile sınırlı olduğu, geliştiricilere açılmadığı biliniyor.

Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*