NM4 Ransomware Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

NM4 Ransomware Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

NM4, ransomware kategorisine giren ve 26 Nisan 2017’de siber güvenlik topluluğuna bildirilen bir şifreleme trojeni. Bu virüs, kurbanın verilerini şifreler ve kullanıcıların kişisel ve hayati dosyalarına erişmesini engeller.
Bu virüs, aşağıdaki görselde gösterildiği gibi dosyaların uzantısını, .nm4 olarak değiştirir.

nm4-uzantı

Saldırgan, kurbanın tüm dosyalarını şifreledikten sonra, yukarıda gösterildiği gibi Recovers_your_files.html içerisinedosyalarınızın şifrelendiğini belirten fidye notu sunar. Dosyalarınızı kurtarabilmeniz için yaklaşık olarak 3900-4000$ arasında bir para ister. Bunlarla iletişime geçenler, önce ellerini sonra da kollarını kaptırırlar. Çünkü bu saldırganların sorunu parayla giderme gibi bir dertleri yok, siz verdikçe onlar sizi bırakmazlar. Size tavsiyemiz bu tür ransomware korsanlarıyla hiçbir şekilde iletişime geçmemeniz.
Bununla beraber,  NM4 virüsü de dahil olmak üzere çoğu ransomware yazılımları, kötü amaçlı e-postalarla, reklamlarla ve sahte flash güncellemeleri kullanarak sisteme gizlice girdiğini de sakın unutmayın.

Nasıl Temizlenir?

Bu virüsün sisteminizde olup olmadığın SpyHunter indirerek kontrol edebilirsiniz.
Bu virüs sisteminize bulaştıysa zaman kaybetmeden ağ ile güvenli modu açarak sistem geri yüklemeyi başlatın. Çünkü bu virüs yavaş yavaş ilerlediğinden hemen geri yüklemede zararlı etkilerinden kurtulabilirsiniz.
Daha sonra sh-remover aracını indirerek, çalıştırın ve zaman kaybetmeden sisteminizi taratın.
Eğer sonuç alamazsanız ReimageRepair aracını indirin ve sisteminizi taratın.

 

NM4 Ransomware Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*