PC’nizi WannaCry Virüsünden Nasıl Korursunuz?

PC’nizi WannaCry Virüsünden Nasıl Korursunuz?

Wana Decrypt0r, AES ve RSA algoritmalarını kullanarak dosyaları şifreleyen ve bu dosyaların her birine .wcry , .wcryt , .wncry veya .wncrrytt dosya uzantıları ekleyen(örneğin, resim.jpg  dosyasını resim.jpg.wcry olarak yeniden adlandırır.) tehlikeli bir fidye türü korsan bir yazılımdır.

WannaCry , Wana Decrypt0r 2.0WanaDecryptor veya WNCRY virüsü olarak da bilinir. Bu fidye yazılımının güncellenmiş varyantları, şifrelenmiş dosyalar için .cbcry uzantısını da kullanıyor. Başarılı bir şifrelemenin ardından, Wcry fidye talebi mesajı içeren bir açılır iletiyi kurbanlarına gideriyor.


İlişkili Sorun
WannaCry Virüsü Nedir? | Nasıl Temizlenir?


PC’nizi WannaCry Virüsünden Nasıl Korursunuz?

  1. Belirtilen fidye türü ransomware bilgisayar virüsü, Windows 10 dışındaki tüm Windows sürümlerini bulaşabilme yeteneğine sahip. Sisitemi Windows 10’a yükseltme, fidye saldırılarından korunmanın en iyi yollarından biridir.
  2. Microsoft’un EternalBlue güvenlik açığını kullanarak bulaştığı için, bununla alakalı olarak yayınlanan güvenlik güncelleştirmesini MS17-010 yüklemelisiniz.
  3. Microsoft tarafından sağlanan talimatları kullanarak SMBv1’i devre dışı bırakın . Bunun için lütfen talimatları çok dikkatli bir şekilde okuyun!
  4. Güvenilir ve etkili, en güncel bir güvenlik yazılımı yükleyin ve her zaman etkin durumda tutun.Sık sık güncellemeyi unutmayın veya mümkünse otomatik güncellemeleri aktif hale getirin.
  5. Tüm bilgisayar programlarınızı güncel tutun. Kullanmadığınız eski programlarınız varsa bunları zaman kaybetmeden hemen kaldırın. Kullandığınız programları düzenli olarak güncelleyin. Unutmayın ki bu korsanlar sürekli programlardaki güvenlik açıklarını kullanıyorlar.
  6. Güvenlik Duvarını her zaman aktif olsun.
  7. En önemlisi mutlaka verilerinizin yedeğini oluşturun. Korumak istediğiniz verilerinizi, veri depolama aygıtına, örneğin USB ya da harici hard disklere taşıyın. Bu taşınabilir depolama cihazlarınızı PC’den çıkarın ve güvenli, kuru bir yerde saklayın.
İlişkili Sorun

WannaCry Dosyalarınızı Şifrelerse Yapmanız Gerekenler

PC’nizi WannaCry Virüsünden Nasıl Korursunuz?
Kullanıcı Puanı: 4.7 (1 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*