Petya veya NotPetya Ransomware Virüsünden Korunma Yolu Burada…

Petya veya NotPetya Ransomware Virüsünden Korunma Yolu Burada…

Petya veya NotPetya ransomware virüsü, diğer bir deyişle fidye yazılımı Ukrayna, Rusya, İngiltere, Avrupa ve özellikle Amerika da çok b etkili. Hızla yayılan bu virüs dünyayı etkisi altına almış durumda. Saldırının boyutuna bakılırsa, daha birkaç ay önce Dünya’ya yayılan WannaCry fidye virüsü için de büyük bir rakip olabilir.

Şu anda, araştırmacılar, antivirüs şirketleri bu fidye yazılımının çalışma özelliklerini ve onu durdurma yollarını bulmak için analiz ediyorlar.

Ancak basit bir yöntemle bu fidye yazılımından korunabilirsiniz.
Bilindiği gibi NotPetya’nın bulaştığı bilgisayarda yaptığı ilk şey notepad dosyasını C:\Windows klasöründe arar. Bu korsan yazılım eğer bu dosyayı onu ​​bulursa, bu not defteri dosyası üzerinden veri şifreleme işlemini başlatır. Bu nedenle, kullanıcılar bu dosya ile ilgili aşağıdaki işlemleri yaparlarsa, korsan yazılımın sisteme girmesini engellerler.
Bunun için;

1. Klasör Seçenekleri‘ne gidin ve burada yer alan “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneğinin işaretli olmamalı. Bu sayede dosya uzantılarını görmeniz sağlanacak.

2. C:\Windows klasörünü açın

3. Notepad.exe dosyasını bulun ve seçili hale getirin.

4. Daha sonra bir kopyasını oluşturun.(seçili iken kopyala-yapıştır ile)

5. Görüntülenen Hedef Klasöre Erişimi Engellendi uyarı ile açılan pencerede, Devam Et‘i tıklayın. Devamında  “notepad – Kopya” adlı dosya oluşturulacaktır.

6. “notepad – Kopya” yeniden adlandırın.(seçili iken F12 tuşu ile)

7. Yeniden adlandırma da dosya adı olarak perfc yazın  ve Enter tuşuna basın.

8. Açılan pencerede Evet ve sonrasında Devam düğmesine tıklayın.

9. Perf dosyası oluşturulduktan sonra salt okunur olarak ayarlamanız gerekir. Bunun için dosyayı sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Altta, Öznitelikler kısmında “Salt okunur” önünde yer alan onay kutusunu işaretleyin.

12. Son olarak Uygula’yı ve ardından Tamam’ı tıklayın. Hepsi bu kadar. Şimdiden kolay gelsin.

Petya veya NotPetya Ransomware Virüsünden Korunma Yolu Burada…
Kullanıcı Puanı: 5 (1 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*