Sanal Bellek Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır?

Sanal Bellek Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır?

Sanal bellek, bilgisayarınızın RAM’ini sabit diskinizdeki geçici alanla birleştirir. RAM azaldığında, sanal bellek, RAM’deki verileri disk belleği dosyası adı verilen bir alana taşır.

İşletim sistemi, bilgisayar sisteminde bellek azalmasından dolayı kaynaklanan bir bellek sorununda sanal belleği otomatik olarak artırmaya çalışır. Sanal bellek RAM miktarına bağlı olarak belirli bir oranda elle artırılabilir.

Bu durum tam olmasa da sorunun bir süreliğine aşılmasını sağlayabilir. Çünkü işletim sistemi sabit diske göre RAM’e daha hızlı erişir ve bilgileri daha hızlı okur. Bu nedenle sanal bellek kullanımı yazılımların yavaş çalışmasını tam olarak engelleyemez. Sanal belleğin azaldığına dair işletim sisteminden bir uyarı alınırsa, disk belleği dosyasının boyutunun artırılması gerekir. İşletim sistemi, disk belleği dosyasının boyutunun alt sınırını bilgisayar sitemindeki RAM miktarına, üst sınırını ise RAM miktarının üç katına ayarlar. Bu durumda uyarı alınmaya devam ediliyorsa en küçük ve en büyük boyut ayarlanabilir.


eksorun

windows8-sanal-bellekSanal Bellek Nasıl  Artırılır?


Sanal Bellek Ne Kadar Olmalıdır?

Sanal Bellek için en önemli noktalardan biri de bu aslında. Sanal bellek genel de mevcut RAM’ ın 2 ya da 3 katı şeklinde olması gerektiğini söyleyenler var ama en ideal olarak sanal bellek, RAM’ın 1,5 katı şeklinde olmasıdır. Yani 2 GB RAM’iniz varsa sanal bellek miktarı 3 GB şeklinde olmasıdır.

Sanal Bellek Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır?
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*