Telefon sim kartı görmüyor ve okumuyor

Telefon  sim kartı görmüyor ve okumuyor
Telefon sim kartı görmüyor ve okumuyor
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)

Telefon sim kartı görmüyor ve okumuyor

Sim kart okumama nedenleri

Sim kart, üzerinde çip bulunan bir devreden oluşur ve dışarıda bulunan tırnakları yardımıyla, cep telefonunda bulunan devreye oturarak, tırnaklar vasıtasıyla çalışırlar. Sim kart okumama ve görmeme sorunlar ise genelde sim kartta bir sorun olduğunu gösterir ancak telefon yuvasında da bazen sorun olabilmektedir.

Sim Kart görmeme neden olabilir?

  • Sim kart hasar görmüş olabilir, özellikle nano veya mikro sim kullanıyorsanız ve sim kartınız da orjinal değil, boyutu kesilerek küçültülmüş ise temas sorunları sebebiyle görmeyebilir. Bu durumda yapmanız gereken Mobil operatörünüzden yeni bir sim kart almak olacaktır.
  • Sim kartınızın, operatör tarafından kullanımda olduğunu kontrol edin.
  • Sim kartınızın çipli yüzeyi uzun süre kullanımdan dolayı, zaman içinde nemlenebilir ve tırnaklarda küçük boyutlarda nemlenme sebebiyle oksitlenme olabilir ve teması engeller, bu durumda yapmanız gereken, diş fırçası gibi bir fırça ile oksitlenmeyi engelleyen limonsuyu veya sirke ile fırçalamanızdır.
  • Bataryanızı kontrol edin, bazı modellerde batarya zamanla şişer ve sim kart temasını engelleyebilir, bu durumda bataryanızı değiştirmeniz gerekebilir.
  • Arka kapağınızı kontrol edin, arka kapak tam oturmayabilir veya gevşek kalabilir bu durumda da sim teması engellenebilir.
  • Sim yuvası yada tepsisini kontrol edin, sim kart yuvasına tam oturduğundan emin olun.
  • Cihazda bulunan sim kart üzerindeki tırnak temasını sağlayan tırnakların doğru şekilde olduğunu kontrol edin.
  • Son olarak yazılımsal bir sorun olma ihtimaline karşı, cihaza Hard reset atınız. Hard reset hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. “Hard reset nedir, nasıl atılır?”

Bu yöntemlerin hepsi sim kart görmeme sorunlarına yol açabilir, tüm yöntemleri denediniz ve sonuç alamadıysanız, cihazınızda donanımsal bir sorun olabilir, servise yada yetkili bir telefon tamircisine götürmeniz sorunu çözebilecektir.

Taglar:
Tarafından Doğan Şen
Bilişim Adamı.Yazılım meraklısı ETİK HACKER

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*