USB Belleklerde Yazma Koruma Hatası Nasıl Kaldırılır ? | 2.Yol

usb yazma hatası2Yazma koruma hatasını ilk makalemizde göstermiş olduğumuz yollarla çözüme kavuşturmadıysanız, bu makalemizde yer alan aşağıdaki yolları da deneyin…

>>Diskpart Komut Satırı Yardımcı Programını Deneyin.

Windows’da komut satırında daha önce çalıştıysanız bu işlemi yapmak size zor gelmeyecektir. Winkey + R tuş kombinasyonuna basın (veya sadece Başlat menüsünden Çalıştır’ı açın). cmd yazın ve butonu tıklayın.  Ya da Başlat düğmesi ve sonra komut istemi diye arama kısmında yazın. Gelen sonuçlar üzerinde komut istemini sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.
cmd1_diskpart

Komut satırına, imlecin yanıp söndüğü yere diskpart yazın. Enter  Aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Diskpart, Windows’a yerleştirilmiş ve Komut istemi ile erişilebilen bir disk bölümü aracıdır. Bu araçla disk sürücünüzle ilgili değerleri değiştirebiliriz.
cmd1_diskpart1

Şimdi list disk yazın Enter ve gelen ekrandan diskinizin hangisi olduğunu bulun. Yanlış bir seçim başka disklerinizdeki verilenizi kaybetmenize neden olacağını unutmayın.
cmd1_diskpart2

Diskinizi belirledikten sonra select disk 3 (diskinizin adı ben sorunlu olan disk 3’ü seçtim.) yazıp enter’a tıklayın ( Enter) Diskiniz seçili hale geldikten sonra, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi attributes disk clear readonly yazın. ( Enter) Artık USB sürücüsünde olabilecek Salt Okunur özniteliğini temizlemiş olacaksınız.
cmd1_diskpart4


>> UsbFix İle USB Sürücünüzü Tarayın.

Diskpart işe yaramadıysa, USB sürücüleri ve Windows USB sürücüleri ile ilgili sorunları bulmak için tasarlanmış özgür, açık kaynaklı bir program olan UsbFix programını deneyin. Burayı tıklayarak uygulamayı indirin. Aşğıdaki gibi, UsbFix’i başlattıktan sonra “Research” yı tıklayın. Tarama tamamlandıktan sonra “Clean” yi tıklayın. Sonra USB sürücünüzü tekrar başlatın.
usbfix


Not: Yazma koruma hataları genellikle USB sürücüsü mekanik olarak sorunlu olduğu için oluşur. Yukarıda yazılanları denediğiniz halde sorun giderilmiyorsa artık yeni bir USB sürücü almalısınız. Çünkü; ya sürücünüz bozulmuştur ya da sürücünüzün okuma-yazma saysı bitmiş olabilir. Unutmayın ki her USB’nin belli bir okuma-yazma sayısı vardır.
İlişkili Sorunlar

USB Sürücü Problemlerinizi Windows’un Disk Yöneticisiyle Çözebilirsiniz.

USB Belleklerde Yazma Koruma Hatası Nasıl Kaldırılır ? | 1.Yol

USB Belleklerde Yazma Koruma Hatası Nasıl Kaldırılır ? | 2.Yol
Kullanıcı Puanı: 5 (1 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

2 Yorumlar

  1. Arabamda USB-MÜZIK var avrupada 93.0 frakansdan dinliyorum TURKIYEDE BOS FRAKANS YOK
    LÜTFEN BANA UZUN DALGA BOS FRAKANS NUMARAYI YAZIN

    • merhaba. sizin sorununuz muhtemelen dijital radyo sorunu. Avrupa da olan dijital radyo maalesef ülkemizde bildiğim kadarıyla yok

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*