Uyarı: Android VPN Uygulamalarının Çoğu Güvensiz…

Uyarı: Android VPN Uygulamalarının Çoğu Güvensiz…

VPN yazılımı yalnızca coğrafi bloklama, sansür ve ISS bloklarını atlamakla kalmaz aynı zamanda sizi fiziksel bir ağa bağlayarak anonim çevrimiçi olmanızı sağlayan bir yöntem. En azından kaba olarak işlevi budur. Telefonunuzda veya tabletinizde bir VPN uygulaması yüklü olan bir Android kullanıcısıysanız, güvenli olamama ihtimaliniz vardır.
Yapılan araştırmalar, Google Play’de bulunan VPN uygulamalarının çoğunun casus veya kötü amaçlı yazılım içerdiğini, verileri sızdırdığını veya izleme bileşenlerini içerdiğini gösteriyor. Bu, çoğu insanın bu tür uygulamalardan bekleyebileceğinin tam tersidir ve kullanıcılar için büyük bir hayal kırıklığı olabilir.
Bu araştırmalar neticesinde, VPN uygulamalarının %43’ünde adware, %29’unda Truva atları, %17’sinde kötü reklamlar, %6’sında riskware ve %5’inde casus olduğunu ortaya koymaktadır.
Toplamda 283 VPN aracı test edildi ve bazı büyük isimler bile hayal kırıklığı yaratacak kadar güvensiz bulundu.

Araştırmacılar şunları açıklıyor:

Analiz edilen VPN uygulamalarının yüzde 37’sinde 500K’ın üzerinde kurulum var ve yüzde 25’i en az 4 yıldızlı derecelendirmeye sahipken, yüzde 38’inden fazlası ise VirusTotal’a göre bazı kötü amaçlı yazılım varlığı içeriyor.
Kısacası VPN kullanıcılarının çoğu potansiyel olarak tehlike altında ve kullanıcılar maalesef durumun hala farkında değil.
Dikkatli olmakta fayda var

Uyarı: Android VPN Uygulamalarının Çoğu Güvensiz…
Kullanıcı Puanı: 5 (1 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*