Windows’da Dosya Arama Daha Etkin Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarınızda tonlarca dosya mevcut. Bazen arama yapmak istediğinizde, istediğiniz dosyayı bulmanız epey zaman alabiliyor. Bu durum sizi strese sokuyor ya da zamanınızı alıyorsa, bu işlemi hızlandırmanın ve daha etkin kullanmanın bir kaç yolunu bu yazıda bulabilirsiniz.
Bunun için şunları yapın;
1. İpucu:
İşe Dizin Oluşturma Seçenekleri ile başlayabiliriz. Bu özellik Windows’da daha hızlı arama yapmanızı sağlar. Bu özellik ile sık kullandığınız dosyalar bu dizine eklenerek, bulma işleminin çabuk bitmesi sağlanır. Bunun için Başlat menüsüne Dizin Oluşturma Seçenekleri yazarak, bu özelliğe tıklayarak, çalıştırın.

dizin oluşturma

Pencere açıldıktan sonra burada yer alan Değiştir seçeneğine tıklayın.

dizin oluşturma1

Burada yer alan mevcut klasörleri hariç tutabilir veya yeni klasörler ekleyebilirsiniz.


2. İpucu:
İkinci olarak ise yine Dizin Oluşturma Seçenekleri penceresinde Gelişmiş seçeneğini tıklayarak, aşağıdaki gibi istediğiniz uzantılarda arama yapabilir, ya da Ekle kısmında yeni dosya uzantılarını ekleyebilirsiniz.

dizin oluşturma3


3. İpucu:
Son ipucumuzda ise Windows tuşu +E tuşlarına beraber basın. Açılan pencerede istediğiniz sürüyü seçerek, sağ tıklayıp Özellikler’i seçin. Genel sekmesini tıklayın ve altta yer alan “Bu sürücüdeki dosyaların, dosya içeriklerine ek olarak içeriklerin de dizin haline getirilmesine izin ver.” özelliğini seçili hale getirin.

dizin oluşturma4

Windows’da Dosya Arama Daha Etkin Nasıl Kullanılır?
Kullanıcı Puanı: 0 (0 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*