Yeni Bluetooth Malware Virüsü, Eşleştirme Gerektirmeden Milyarlarca Cihaza Etki Edebilir…

Yeni Bluetooth Malware Virüsü,  Eşleştirme Gerektirmeden Milyarlarca Cihaza Etki Edebilir…

BlueBorne olarak adlandırılan yeni bir kötü amaçlı yazılım, saldırganların cihazların kontrolünü ele geçirmesine, kurumsal veri ve hatta güvenli ağlara erişmesine ve bu sayede bulaştıkları cihazlarda köprü vazifesi görüp zararlı yazılımları başka cihazlara aktarmasına izin veriyor(Armis Güvenlik Şirketi)

Bilindiği gibi eşleştirme, Bluetooth kullanımının temelini oluşturur. Bu sayede veri akışı sağlanır. Fakat, bazı Bluetooth cihazları bir ürünle eşleştirildikten sonra bile bölgedeki diğer cihazları bulmak için sinyal göndermeye devam ediyor. Bu eşleştirme olmadan bile Bluetooth bağlantısının kurulabileceği anlamına geliyor. Sonrasında ise ele geçirdiği cihazın MAC adresini alıyor ve bu cihazdan başka cihazlara aynı yöntemle bulaşmaya devam eder.

Android, iOS, Windows ve Linux gibi tüm işletim sistemlerinde etkili olan bu zararlı yazılımdan etkilenmemek için, özellikle bilinçli bir Bluetooth kullanıcı özelliği olan anlık olarak bu özelliği aktif yapıp, işiniz bittiğinde kapatın ve özellikle tüm sistemler için güncel yamaları da takip edebilirsiniz.

Yeni Bluetooth Malware Virüsü, Eşleştirme Gerektirmeden Milyarlarca Cihaza Etki Edebilir…
Kullanıcı Puanı: 5 (1 votes)
Tarafından RIDVAN DALGIN

Yanıt ver

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kabul edilen biçimler HTML tagları ve özellikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*